Yayınlanma Tarihi: |11.06.2015 15:12

Baykal: Cumhurbaşkanı her türlü koalisyona açık

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal bugün Dışişleri Bakanlığı Resmi İkametgahı'nda yaklaşık 2 saat görüştü.

Görüşme sonrasında açıklama yapan Baykal, "Siyasi partililer kendi aralarında uzlaşmayı gerçekleştirdikleri takdirde, bunun Cumhurbaşkanlığı'ndan engellenmesi gibi bir şey söz konusu olmaz. Koalisyon oluşturma konusunda, Cumhurbaşkanı'nın özel çaba içinde olduğu izlenimini almadım. Cumhurbaşkanının her türlü koalisyona açık bir durumda olduğunu gördüm. Muhalefetin koalisyon oluşturmasına itirazı olmadığını gördüm" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaklaşık 2 saat süren görüşme sonrasında açıklama yaparak gazetecilerin sorularını yanıtlayan Baykal, görüşme talebinin cumhurbaşkanlığından geldiğini belirtti. Baykal, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile olan görüşmesine ilişkin, "Seçimlerin tamamlanmasından sonra yeni Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışından önce sayın cumhurbaşkanının meclise geçici başkan olarak görev yapacak olan bir milletvekili olarak Meclis çalışmaları ile ilgili bir değerlendirme yapma ihtiyacı çerçevesinde bu buluşma gerçekleşmiştir. Aniden gerçekleşmiştir. Bu sabah bu şekillendi. Sayın cumhurbaşkanının böyle bir görüşmeyi gerçekleştirmek istediği ifade edildi. Onun üzerine ben Antalya'dan hemen geldim" dedi.

"GENİŞ VERİMLİ GÜZEL BİR ÇALIŞMA OLDU"

Baykal, "Cumhurbaşkanı ile ayrıntılı kapsamlı tahmin edeceğiniz şekilde, önümüzdeki siyaset döneminde TBMM'nin gündemi, çalışma konuları, Türkiye'nin önündeki sorunlar ayrı ayrı kapsamlı bir şekilde konuşuldu. Geniş verimli, güzel bir çalışma oldu" dedi.

"BENİM BİR KOALİSYON GÖRÜŞMESİ YAPMA KONUMUM YOK OLAMAZ"

"Koalisyon konuşuldu mu?" sorusu üzerine Baykal, "Burada benim bir koalisyon görüşmesi yapma konumum yok, olamaz. Ben milletvekiliyim. Partiler var, partilerin genel başkanları, yetkili organları var. Onlar çeşitli hazırlıklar yapıyorlardır, umarım, tahmin ederim. Benim o çalışmaların herhangi birisiyle ilgili somut girişimim söz konusu olamaz. Elbette Türkiye'de ne yapmak lazım, nasıl yapmak lazım, bu konularda genel, parlamentoda uzun süre görev yapmış milletvekili sıfatıyla Sayın Cumhurbaşkanı ile bir karşılıklı değerlendirme yaptık" diye konuştu.

"GÖRÜŞMEDEN KILIÇDAROĞLU'NUN BİLGİSİ VAR"

Görüşmeden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun bilgisinin olup olmadığına ilişkin bir soru üzerine Baykal şöyle konuştu: "Elbette. Elbette. Sayın Cumhurbaşkanı'nın programı bakımından daha uygun oldu. Ben böyle bir durumdan haberdar olduğum andan itibaren sayın Kılıçdaroğlu'na bilgi verdim. Görüştüm. Şimdi Kılıçdaroğlu'nun yanına gidiyorum. Ayrıntılı bir şekilde bilgi vereceğim."

"UZUN SÜREDİR BİRİKMİŞ BİR SÜRÜ SOHBET GEREKTİREN KONULAR VAR"

Baykal, "Uzun süredir birikmiş bir sürü sohbet gerektiren konular var. Özel bir nedeni yok. Ciddi bir çalışma yapılmış gibi bir izlenim almamanız gerekir. Böyle bir şey yok çünkü. Bunun amacı da o değildi" dedi.

"CUMHURBAŞKANININ HER TÜRLÜ KOALİSYONA AÇIK BİR DURUMDA OLDUĞUNU GÖRDÜM"

Baykal, "Özel bir talebi yok, ama ben bazı tespitler yaptım tabi. Bir an önce istikrarın sağlanması, bir çözümün bulunması gerektiği konusunda ortak bir anlayışa sahip olduğumuzu gördüm. Bende bir an önce Türkiye bu belirsizlik dönemini aşmalı anlayışındayım. Her türlü koalisyona açık bir durumda olduğunu gördüm. Muhalefetin koalisyon oluşturmasına itirazı olmadığını gördüm" dedi.

"CUMHURBAŞKANI'NIN BÜTÜN MODELLERİ DEĞERLENDİRMEYE OLUMLU YAKLAŞACAĞI İZLENİMİNİ EDİNDİM"

Baykal, "Ben bu aşamada olması gerektiği gibi sayın Cumhurbaşkanı'nın bir an önce hükümetin oluşması anlayışı içinde olduğunu, olası bütün modelleri değerlendirmeye olumlu yaklaşacağı izlenimini edindim" dedi.

"SİYASİ PARTİLİLER UZLAŞIRSA CUMHURBAŞKANLIĞI'NDAN ENGELLENMESİ GİBİ BİR ŞEY SÖZ KONUSU OLMAZ"

Baykal, "Seçim sonuçlarını konuştunuz mu?" sorusuna Baykal, "Ya onları tartışmamız söz konusu olabilir mi? Ben demin söylediğim konularda düşüncelerimi aktardım. Genel siyasi bir sohbet oldu. Türkiye'deki büyük projelerden tutunuz, ülkenin iç dış sorunları, hepsiyle ilgili bir görüşme gerçekleştirdik. Koalisyonu kurması gereken siyasi partilerdir. Siyasi partililer kendi aralarında uzlaşmayı gerçekleştirdikleri takdirde, bunun Cumhurbaşkanlığı'ndan engellenmesi gibi bir şey söz konusu olmaz. Koalisyon oluşturma konusunda, Cumhurbaşkanı'nın özel çaba içinde olduğu izlenimi de almadım. Koalisyonu oluşturmak partilerin işidir" ifadelerini kullandı.

"ŞU ANDA GÜNDEMDE ERKEN SEÇİM SÖZ KONUSU DEĞİL"

Erken seçime ilişkin bir soru üzerine Baykal, "Yani erken seçim tercih edilen bir çözüm değil. Bu herkes için böyle. Türkiye bir seçimden yeni çıktı. Seçimde millet iradesini ortaya koydu. Şimdi çözüm oluşturma ihtiyacı var. Herkes bu ihtiyacın farkında. Bunun gereğini yerine getirmek lazım. Bu deneniyor. Şu anda gündemde erken seçim söz konusu değil. Şu anda gündemde koalisyon oluşturulması söz konusu olmalıdır" diye konuştu.

"OLASI BİR AKP-CHP KOALİSYONU SÖZ KONUSU OLABİLİR Mİ?"

"Olası bir AKP-CHP koalisyonu söz konusu olabilir mi?" sorusuna Baykal, "Ben bu görüşleri ifade etme konusunda özel yetki taşıyan bir insan değilim. Bu konuda yetkili arkadaşlarımız var. Birazdan genel başkana izlenimlerimi aktaracağım. Benim şu model olsun, bu model olsun bunları tartışma söz konusu olamaz" diye yanıt verdi. (DHA)

Son Yazılar

TDNMedya.com

ANASAYFA

SİYASET

EKONOMİ

DÜNYA

SAĞLIK

KÜLTÜR-SANAT

TDNMedya.com Kategori

GÜNDEM

TÜRKİYE

SPOR

MAGAZİN

YAŞAM

TEKNOLOJİ

Künye

İletişim

E-posta:[email protected]

Sosyal Ağ

Haber Bülteni

[email protected]