Yayınlanma Tarihi: |30.04.2015 14:08

Kadına karşı şiddet geçmişi olan işçi çalıştırılmayacak

CHP’li belediyeler kadına karşı şiddetle mücadelede harekete geçiyor.

CHP, kadına karşı şiddetle mücadele kapsamında yeni bir proje hayata geçiriyor. Bu konuda özellikle erkeklerin eğitimine vurgu yapan Genel Başkan Veli Ağbaba, “CHP’li belediyelerde kadına karşı şiddet geçmişi olan hiç bir işçi çalıştırılmayacak, bu konuda sendikalarla da protokol imzalayacağız” dedi.

Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Manisa Milletvekili Özgür Özel, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer ve Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’in katılımı ile genel merkezde “CHP’li Belediyeler Kadına Şiddete Dur Diyor” projesine ilişkin basın toplantısı düzlendi. CHP’li belediyelerin, toplumun tüm sorunlarını çözmek için canla başla çalıştığını ifade eden Ağbaba, “İnanç özgürlüğü alanında yaşanan adaletsizlikleri, eşitsizlikleri ilk gideren CHP’li belediyeler oldu. Cem evlerini İbadethane olarak ilk defa kabul eden CHP’li Belediyeler oldu. Sosyal adalet ve bölgesel eşitsizlikleri gidermek için ‘Batı’dan Doğu’ya Kardeş Belediyecilik’ uygulamasına imza atan CHP’li belediyeler oldu. Cinsiyet eşitliğini sağlamak için tüm belediyelerinde ‘Mor Bayrak’ projesini başlatan CHP’dir. Çünkü CHP’li belediyelerin merkezinde rant değil, insan vardır. Sorunun olduğu her yerde çözüm odaklı yaklaşan hep CHP’li belediyeler olmuştur” diye konuştu.

Bu toplantının yapıldığı saatlerde bir kadın cinayetinin daha işlenmediğinin garantisi olmadığını, geçtiğimiz yıl, 294 kadınının şiddet nedeniyle toprağa verildiğini, 2015 yılının Ocak ayında ise en az 30 kadın öldürüldüğünü kaydeden Ağbaba, şöyle devam etti:

“Her gün bir kadını toprağa veren şiddet, Şubat ayında da hız kesmedi. Şubat ayında da 24 kadın cinayete kurban gitti. Bu cinayetler, sıradan kriminal ya da münferit olaylar olarak değerlendirilemez. Bu ülkede her alanda şiddeti yaratan, arttıran bir iklim var. Kadın aleyhinde bu iklimi yaratanlar kadına karşı şiddetin bizatihi sorumlusudur. Caydırıcı hiçbir önlem alınmıyor.”

“KADINLARIN KADERİ İKTİDARIN KEYFİNE BIRAKILAMAZ”

Kadına yönelik şiddette uygulanan ceza indirimlerinin toplum vicdanını zedelediğini belirten Ağbaba, kadına yönelik her türlü şiddetin ortadan kalmasının yolu olarak toplumda ciddi bir zihniyet değişikliği yaratmak gerektiğini vurguladı. CHP olarak nüfusun yüzde 50’sini oluşturan kadınların tehdit altında yaşadığı bir ortamda, kadınların kaderinin iktidarın keyfine bırakılmayacağını ifade eden Ağbaba, “Annelerinin diz kapağından tahrik olan, hamile kadına sokağı yasaklamak için uğraşan, kadına sesli gülmeyi ahlaksızlık sayan, namus bekçilerine muhtaç, kadını eve kapatmaya çalışan zihniyetten acilen kurtulmamız gerekiyor” dedi.

ŞİDDETE KARŞI ERKEK EĞİTİMİ

CHP’li belediyeler olarak “kadına yönelik şiddet”, “çocuk gelinler” ve “tecavüz” gibi toplumun utancı haline gelen konularda yeni bir uygulamaya başlattıklarını açıklayan Ağbaba, “Bu konuda özellikle biz erkeklerin eğitiminin de önemli olduğunu düşünüyoruz. Hepimiz geleneksel değerlerle yetiştirildik. Bizlere evde, okulda, toplumsal alanda hep erkeklerin kadınlardan daha üstün olduğu öğretildi. Bizler bu hisle büyüdük. Şimdi bunu değiştirmemiz gerekiyor” dedi. Başta Avrupa olmak üzere dünyadaki örnekleri incelediklerini belirten Ağbaba, projelerini şöyle anlattı:

“Belediyelerimizde çalışan tüm personelin kadına yönelik şiddete karşı eğitimine başlayacağız. Öncelikle eğitmen eğitimini gerçekleştireceğiz. Belediyelerimizde görev yapan psikologlar ve sosyal hizmet uzmanları şiddete karşı erkek eğitiminden geçirilecek. Bu çalışmayı ilk olarak İstanbul Ataşehir Belediyemiz uyguladı ve çok olumlu sonuçlar aldık.

Bu eğitimde şiddetin tanımından, şiddetle başa çıkma yöntemine, doğru ilişki kurma biçimlerine kadar pek çok konuda eğitim verilecek.

Belediyelerimiz yalnızca kendi çalışanlarına değil, belediyelerden ihale alan taşeron firmalar personellerine kadına karşı şiddet eğitimi verme zorunluluğu getirecekler.

CHP’li belediyelerde bulunan ‘kadın sığınma evleri’ Türkiye’ye model olacak, sayılarını arttıracağız. Buraya başvuran kadınların istihdamı, kendi ayakları üzerinde durmalarını sağlamak bizim birinci işimiz olacak. Bu nedenle belediyelerimiz şiddet mağduru kadınların istihdamına öncelik verecek. Şiddet mağduru kadınların iş başvurularını öncelikle değerlendirmeye alacağız.

CHP’li belediyelerde kadına karşı şiddet geçmişi olan hiç bir işçi ile çalıştırılmayacak, bu konuda sendikalarla da protokol imzalayacağız.”

“AKP’NİN KADIN DÜŞMANI POLİTİKALARINA ‘HAYIR’ DİYORUZ”

Bu projeyi ilk olarak Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği’ne (SODEM) bağlı 110 CHP’li belediyede başlatacaklarını kaydeden Ağbaba, “Bugün hiç kimse kadına yönelen şiddetin, vahşetin son 10 yılda bin 400 kat artmasının iktidarın kadına bakışından bağımsız olduğunu söyleyemez. AKP’nin kadın düşmanı politikalarına karşı yerel yönetimlerimizden başlayarak ‘hayır’ diyoruz. İşte bizim belediyelerimizde başlatacağımız uygulamanın amacı bu olacak. 8 Haziran sabahı da iktidar olarak bu zihniyet dönüşümünü tüm Türkiye’ye yaygınlaştıracağız” diye konuştu. 
Son Yazılar

TDNMedya.com

ANASAYFA

SİYASET

EKONOMİ

DÜNYA

SAĞLIK

KÜLTÜR-SANAT

TDNMedya.com Kategori

GÜNDEM

TÜRKİYE

SPOR

MAGAZİN

YAŞAM

TEKNOLOJİ

Künye

İletişim

E-posta:[email protected]

Sosyal Ağ

Haber Bülteni

[email protected]