Yayınlanma Tarihi: |13.05.2015 15:51

Kapıların tanesi 170 bin TL

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın kapılarının toplam maliyeti yaklaşık 100 milyon civarında. 108 bin asgari ücretlinin maaşına bedel dedi.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Atatürk Orman Çiftliği’nde inşa edilen Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın kapı maliyetlerini açıkladı. TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, "Anayasa Mahkemesi AOÇ’deki talanın ve kaçak sarayın adaletinin yerine gelmesi için kapıları kapattı, mağduriyetiniz yok dedi. Mücadele edenler için bir kapı kapanır diğer kapı açılır. Bizim için AYM kapısı kapandı AİHM kapısı açıldı" İfadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki “Kapıların” maliyetini açıklayan Tezcan Karakuş Candan, “Biz kendi öz gücüne ve haklılığına inananlar olarak, kapanan her kapıdan sonra inatla ve kararlılıkla yeni kapılar açmayı biliyoruz. Bize kapanan AYM kapsından sonra Türkiye olarak mağduriyetimizin boyutu iyice ortaya dökülsün diye sarayın akıl almaz  kapı maliyetlerini halkımıza açıklamayı bir borç biliyoruz” dedi.

Candan şunları kaydetti:

“TANESİ 170 BİN LİRA”-

“Ana binada her protokol görüşmesinde fotoğraflara yansıyan 2 kanatlı 3.40 yüksekliğinde 2 metre genişliğinde olan özel üretim ahşap kapının görsellerini göstererek ustalardan yaklaşık fiyat aldık. Kapının ağacı maun, kaplama olmadığı için içi dolu olarak tarif ediliyor. Bu,  kapıların blok kesim yapılarak elde edildiği anlamına gelir. Yani şu an ahşap malzeme içinde en pahalı olan malzemeden yapılmış durumda. Kapı üzerine pirinç malzemeden cnc kesim üç boyutlu işleme yapılmış. Böyle bir kapının yaklaşık maliyeti, nakliye montaj kdv si ile birlikte tanesi yaklaşık 170 bin lira  civarında. Bu çift kanatlı kapıdan, ana bina  denilen kaçak resepsiyon bloğunda  yaklaşık 150 adet olduğunu düşünürseniz, karşımıza 25 milyon beş yüz bin liralık çift kanatlı kapılar çıkıyor. Bu kaçak resepsiyon bloğunda yer üstünde 450'ye yakın tek kanatlı kapının maliyetlerini hiç açıklamıyoruz. Diğer iki blokta adeti yaklaşık  3 bin liradan  2 bine yakın ahşap ofis  kapısının maliyetinden hiç bahsetmiyoruz. Bizim hukuk arayışımızda bize kapanan kapıların arkasındaki kaçak sarayın kapılarının toplam maliyeti yaklaşık 100 milyon civarında. 108 bin asgari ücretlinin maaşına bedel. Ne büyük mağduriyet."

SARAYIN KAPI MALİYETLERİ 40 BİN ÖĞRETMENE MAAŞ OLUR”

Öğretmen maaşlarından örnek veren Candan,  "Üç oda bir salon bir evde  dış kapı çelik iç kapılar panel kapı olduğunda bir konutun  ortalama kapı maliyeti yaklaşık 3 bin lira civarında. Kaçak sarayın kapı maliyetleri 33 bin 500 hanenin kapısına bedel. Bu maliyete Halil öğretmen gibi 40 bin öğretmenin maaşı ödenebilirdi. Kapı maliyetleri 40 bin öğretmene maaş olur. Anayasa Mahkemesi  Atatürk Orman Çiftliği’nde yapılan sarayla birlikte Türkiye'deki mağduriyeti görmemiştir. Bize Mücadelede AİHM kapısı açıldı. Sarayın ve kapılarının maliyeti, Türkiye'de hangi kapıları kapatacak, göreceğiz” şeklinde konuştu. 


Son Yazılar

TDNMedya.com

ANASAYFA

SİYASET

EKONOMİ

DÜNYA

SAĞLIK

KÜLTÜR-SANAT

TDNMedya.com Kategori

GÜNDEM

TÜRKİYE

SPOR

MAGAZİN

YAŞAM

TEKNOLOJİ

Künye

İletişim

E-posta:[email protected]

Sosyal Ağ

Haber Bülteni

[email protected]