Yayınlanma Tarihi: |01.04.2015 09:39

Robert Kolej’deki ‘torpilli yerleştirme’ geri alınmayacak

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, liselere giriş sınavı kapsamında, geçen yıl taban puan şartı aranmadan puan üstünlüğüne göre liselere nakilleri yapılan öğrencilerle ilgili Danıştay’ın verdiği yürütmeyi durdurma kararının geriye dönük geçerli olamayacağını açıkladı.

Milli Eğitim Bakanı Avcı, “Danıştayın nakillerle ilgili yürütmeyi durdurma kararında o öğrencilerle ilgili bir değişiklik olmayacak. Çünkü o bir müktesep hak oluşturdu. Karar esastan verilirse bundan sonrası için uygulanacak” dedi. 

Vatan gazetesinin haberine göre puanı yetmemesine rağmen talimatla Robert Kolej’e yerleştirilen öğrenci konusunda “Araştırma yapmaları için arkadaşlarımıza talimat verdim” diyen Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararının bu çocukların durumunu etkilemeyeceğini açıkladı. Avcı, puanı tutmamasına rağmen okullara yerleştirilen öğrencilerle ilgili, “O öğrencilerle ilgili bir değişiklik olmayacak. Çünkü o bir müktesep hak oluşturdu. Zaten Danıştayın kararı da yürütmeyi durdurma kararı, esastan verilmiş bir karar değil. Ama esastan da bu karar verildiği takdirde bundan sonrası için bu karar uygulanacak demektir” diye konuştu.

‘ROBERT KOLEJ YERLEŞTİRMESİ GERİYE ALINMAZ’

Bakan Avcı, “Öğrenciler Avrupa Birliğini Öğreniyor Projesi” açılışı toplantısının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Danıştayın TEOG kapsamında taban puan şartı aranmaksızın puan üstünlüğüne göre liselere yapılan nakillere ilişkin yürütmeyi durdurma kararı verdiğinin hatırlatılması ve geçen yıl nakilleri yapılan öğrencilerin durumunda bir değişiklik olup, olmayacağının sorulması üzerine Avcı, şunları kaydetti: Bundan sonraki TEOG yerleştirmelerinde Danıştay’ın esas kararına göre hareket edeceklerini söyleyen Bakan Avcı’nın, “Ama bundan önce yerleşmiş öğrenciler zaten ders yılının sonuna geldik, o bir müktesep haktır. Bununla ilgili sorun yok” açıklaması, Robert Kolej’deki torpille yerleştirmenin de geriye alınmayacağı anlamına geliyor.

Son Yazılar

TDNMedya.com

ANASAYFA

SİYASET

EKONOMİ

DÜNYA

SAĞLIK

KÜLTÜR-SANAT

TDNMedya.com Kategori

GÜNDEM

TÜRKİYE

SPOR

MAGAZİN

YAŞAM

TEKNOLOJİ

Künye

İletişim

E-posta:[email protected]

Sosyal Ağ

Haber Bülteni

[email protected]