Yayınlanma Tarihi: |03.08.2015 10:41

Tarihi manastır yok oldu

Kayseri'nin Tomarza İlçesi'nde yaklaşık 300 yıllık Surp Astvatsatsin Kilisesi'nden (Tomarza Manastırı) geriye bugüne sadece birkaç yıkık duvar kaldı.

Kayseri'nin Tomarza ilçesi Cumhuriyet Mahallesi Şehit Jandarma Üsteğmen Efkan Cengiz Orta Okulu yakınındaki boş alanda bulunan Tomarza Manastırı’nın, zamanın acımasız yıpratıcı gücüne karşı koyamadığı ve sadece yıkık birkaç duvarının kaldığı bildirildi.

 

Yaklaşık 300 yıl önce yapılan ve ibadete açılan manastır, 1915 yılında yağmalandı ve daha sonra terk edildi. Ağır hasar olmasına rağmen, hemen 1'inci Dünya Savaşı sonrasında, bazı Ermeni rahipler tarafından yeniden işgal edilen manastır, daha sonra yine kaderine terk edildi. Kalıntıları bulunan manastırın bünyesinde rahip ve rahibe yetiştiren 'Grogeryen Ermeni Okulu'nun bulunduğu, her yıl 12 Ağustos'ta düzenlenen 'Oğlak Gıran' törenlerine Orta Anadolu ve Klikya Ermenileri'nin katıldığı ve dışarıdan gelen misafirlerin 'Paşa Odası'nda ağırlandığı anlatılıyor. 

İlçe merkezinde bulunan Tomarza Kilisesi’nin de (Saint Bogos Bedros Kilisesi) yine Tomarza Manastırı gibi yaklaşık 300 yıl önce yapılan ve günümüze kadar gelmeyi başardığı ifade edildi. 

(Murat GÜRBÜZLER / DHA)

Son Yazılar

TDNMedya.com

ANASAYFA

SİYASET

EKONOMİ

DÜNYA

SAĞLIK

KÜLTÜR-SANAT

TDNMedya.com Kategori

GÜNDEM

TÜRKİYE

SPOR

MAGAZİN

YAŞAM

TEKNOLOJİ

Künye

İletişim

E-posta:[email protected]

Sosyal Ağ

Haber Bülteni

[email protected]