Yayınlanma Tarihi: |08.08.2015 21:22

Türkiye yenilenebilir enerji kulübüne girdi

“İklim ve Sürdürülebilir Enerji Finansmanı İçin BM Çevre Programı (UNEP) ve Frankfurt School İşbirliği Merkezi” tarafından hazırlanan, Almanya Çevre Bakanlığı’nca desteklenen “Yenilenebilir Enerji Yatırımında Küresel Eğilimler 2015” raporunda “Türkiye’nin yenilenebilir enerji için 1 milyar dolardan fazla yatırım yapan ülkeler kulübüne girdi” denildi.

Frankfurt School ile BM Çevre Programı İşbirliği Merkezi, Türkiye’nin geçen yıl “yenilenebilir enerjiye 1 milyar dolardan fazla yatırım yapan ülkeler kulübüne” katıldığını bildirdi.

“İklim ve Sürdürülebilir Enerji Finansmanı İçin BM Çevre Programı (UNEP) ve Frankfurt School İşbirliği Merkezi” tarafından hazırlanan, Almanya Çevre Bakanlığı’nca desteklenen “Yenilenebilir Enerji Yatırımında Küresel Eğilimler 2015” raporu yayınlandı. Raporda Türkiye’nin yenilenebilir enerji için 1 milyar dolardan fazla harcayan ülkeler kulübüne girdiği belirtildi.

Raporun “Ana Bulgular” bölümüne göre yenilenebilir enerjinin yeni piyasalara doğru yayılışını devam ettirmesi geçen yılın önemli özelliklerinden biri oldu.

Gelişmekte olan ülkelerde yenilenebilir enerji yatırımları bir önceki yıla göre yüzde 36 artarak 131.3 milyar dolara yükseldi ve yüzde 3 artırdıkları yatırımları 138.9 milyar dolara ulaşan gelişmiş ekonomilere en yakın noktaya geldi.

Raporda, “Endonezya, Şili, Meksika, Kenya, Güney Afrika ve Türkiye, 2014’te yenilenebilir enerjiye yatırım açısından tümüyle milyar dolar-artı kulüpte yer alıyordu. Ürdün, Uruguay, Panama, Filipinler ve Myanmar gibi diğer ülkeler de 500 milyon – 1 milyar dolar arasında bulunuyordu” denildi.

Yenilenebilir enerjide gelişmekte olan ulusların kaydettiği ilerlemenin Çin ile sınırlı olmadığı belirtilen raporda, “2014’te; Meksika, Şili, Endonezya, Kenya ve Türkiye’nin tamamı 1 milyar dolar-artı kulübünde ve diğer birkaç ülke onlara katılmak için meydan okurken; Brezilya (7.6 milyar dolar), Hindistan (7.4 milyar dolar) ve Güney Afrika (5.5 milyar dolar)’nın tümü yatırım yapan ülkelerin zirvedeki 10’unda yer aldı” ifadesi kullanıldı.

Çevreci enerjiye yatırımda zirvedeki 10 dışında artan sayıda yükselen ekonominin geçen yıl 1 milyar dolar üzerinde yatırım çektiği belirtilirken Meksika’nın 2.1, Endonezya’nın 1.8, Türkiye’nin 1.8, Şili’nin 1.4, Kenya’nın 1.3 milyar dolar yatırım aldığı belirtildi.

-ELEKTRİK ARZI ARTIK EKONOMİK BÜYÜMEYLE DOĞRU ORANTILI DEĞİL-

Elektrik arzının ekonomik büyümeyle ilişkisinin gevşemiş göründüğü belirtilen raporda ayrıca, Türkiye örneğinin de verildiği şu saptama yapıldı:

“Tek tek ülkelere ilişkin rakamlar ABD’deki elektrik arzının mutlak ifade ile 2007’den 2014’e yüzde 1, Japonya’da yüzde 11, Almanya’da yüzde 7, Fransa’da yüzde 4, İngiltere’de yüzde 12, İtalya’da yüzde 10, İspanya’da yüzde 9 düştüğünü gösteriyor. Aynı dönemde elektrik arzında yüzde 10’dan fazla artış gören ekonomiler arasında Şili, İzlanda, Güney Kore, Meksika, Slovenya ve Türkiye bulunuyor.”

Son Yazılar

TDNMedya.com

ANASAYFA

SİYASET

EKONOMİ

DÜNYA

SAĞLIK

KÜLTÜR-SANAT

TDNMedya.com Kategori

GÜNDEM

TÜRKİYE

SPOR

MAGAZİN

YAŞAM

TEKNOLOJİ

Künye

İletişim

E-posta:[email protected]

Sosyal Ağ

Haber Bülteni

[email protected]