Yayınlanma Tarihi: |12.08.2015 10:06

Van kedileri dondurmayla serinletiliyor

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Kedi Evi'nde nesli koruma altına alınan Van kedileri, aşırı sıcaklarda dondurmayla serinletiliyor. Tüylerinin beyaz olması ve ciltlerinin hassaslığından dolayı sıcaktan olumsuz etkilenen kediler, günün en sıcak saatlerinde bakıcıları dondurma yediriyor.

Van'da son günlerde 37 dereceye kadar çıkan hava sıcaklıkları insanlar gibi YYÜ kampüsünde koruma altında bulunan Van kedilerini de bunalttı. Sıcaklara karşı aşırı duyarlı olan beyaz tüylü kedilerin korunması için başta suyla olmak üzere klimalar ve çeşitli serinletme yöntemleri kullanılıyor. Ancak kedilerin en çok keyif aldığı serinletme yöntemi ise dondurma.

HEM SAĞLIKLI HEM SERİNLETİCİ

YYÜ Van Kedisi Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Cumali Özkan, bu yıl havaların oldukça sıcak geçtiğini belirterek, Van kedilerine sıcaktan etkilenmemeleri için haftanın belirli günlerinde dondurma yedirdiklerini söyledi. Dondurmanın hem sağlıklı, hem de serinletici olduğunu belirten Doç. Dr. Özkan, "Dondurma süt ürünü. Bol miktarda da kalsiyum içeriyor. Bu da kedilerin özellikle de yavru kedilerin kemik gelişimine çok büyük katkı sağlıyor. Ancak aşırı dondurma tüketimi kedilerde bademcik ve üst solunum yollarında sorunlara neden oluyor. Biz buna dikkat ederek havaların çok sıcak olduğu günlerde kedilere belirli miktarlarda külah içinde dondurma veriyoruz" dedi.

(Osman BEKLEYEN - Murat ÇAĞLAR / DHA)

Son Yazılar

TDNMedya.com

ANASAYFA

SİYASET

EKONOMİ

DÜNYA

SAĞLIK

KÜLTÜR-SANAT

TDNMedya.com Kategori

GÜNDEM

TÜRKİYE

SPOR

MAGAZİN

YAŞAM

TEKNOLOJİ

Künye

İletişim

E-posta:[email protected]

Sosyal Ağ

Haber Bülteni

[email protected]