Yayınlanma Tarihi: |08.08.2015 21:22

Yeşil restoran hareketi için start verildi

Atık üretiminin yoğun olduğu yeme-içme sektörüne bilinçli bir tüketim anlayışı kazandırmak, atık miktarını azaltırken oluşan atığı dönüştürmek veenerji verimliliği sağlamak hedefiyle ilk olarak İstanbul’da pilot restoranların katılımıyla ‘Yeşil Nesil Restoran Hareketi’ başlatıldı.

WWF-Türkiye ve Boğaziçi Üniversitesi tarafından, TURYİD ve Beşiktaş Belediyesi işbirliği, Unilever Food Solutions’ın desteğiyle hayata geçirilen proje kapsamında, sürdürülebilir olmayı hedefleyen restoranlar denetlenerek, kriterleri karşılamaları halinde ‘Yeşil Nesil Restoran’ olmaya hak kazanıyor.Yeşil Nesil Restoran Hareketi’nin tanıtım toplantısı, denetimlere katılarak ‘Yeşil Nesil Restoran’ olmaya hak kazanan restoranlardan biri olan Sunset’te gerçekleştirildi.

-100 YEŞİL RESTORAN-

Toplantıda verilen bilgiye göre, yeni ve sürdürülebilir restorancılık anlayışını benimseyen restoranlar, WWF-Türkiye tarafından 100'ün üzerinde farklı kriter üzerinden denetlenerek sınıflandırılıyor. Restoranlar, enerji-su kullanımı, atık yönetimi, kirlilik ve kimyasal azaltımı gibi başlıklar altındaki kriterlere göre yapılan değerlendirme sonucunda ‘Yeşil Nesil Restoran’ olmaya hak kazanıyor. Menüde mevsim ürünlerinin kullanılmasından garnitür seçimine, gıda atığından kompost (doğal gübre) ve enerji üretilmesine kadar uzanan çok kapsamlı uygulamaları olan projeyle restoran müşterilerinde de davranış değişikliği yaratılması hedefleniyor. 2015 sonuna kadar 100 restoranın ‘Yeşil Nesil Restoran Hareketi’ne katılımı öngörülüyor. 

-30 BİN RESTORANIN GÜNLÜK GIDA ATIĞI 2 BİN 250 TON-

Yapılan hesaplamalara göre, bir restoranın bir günlük gıda atığının ortalama 75 kg olmasından hareketle, İstanbul’daki 30 bin restoranın ortalama bir günlük gıda atığının 2 bin 250 ton olduğu tahmin ediliyor.  Bir günlük gıda atığını taşımak için gereken 643 çöp kamyonunun 38 bin 571 km seyahat etmesi gerekiyor. Restoranlardan toplanan veriler ışığında Boğaziçi Üniversitesi’nin yaptığı çalışmalar gerçekleştirilen her hareketin doğada ne kadar büyük ayak izleri bıraktığını açıkça ortaya seriyor. Restoranlardaki yapılacak küçük dokunuşlarla büyük etkiyi gösteren çarpıcı veriler ortaya çıkardı. Buna göre, bir restoran tek kullanımlık şekerlerden vazgeçse, İstanbul’da bu yüzden çöpe giden yıllık 250 ton kağıt, bin ton şeker atığının azaltılabileceği, su servisinde sürahiye geçilmesi halinde  yılda 10 bin adet cam ve plastik şişe atığının engellenebileceği, gereksiz tabak değişiminin yapılmaması galinde de yılda 15 ton su tasarrufu sağlanabileceği belirtiliyor. 

-"YEME İÇME SEKTÖRÜNDE BİR İLK"-

WWF-Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Bayar toplantıda yaptığı konuşmada, “Yeme-içme sektöründe süreçleri daha sürdürülebilir hale getirmek, ev dışı tüketimin önemli noktası olan restoranların doğa üzerindeki baskısını azaltmak ve gıda sektöründe bir dönüşüm yaratmak için iş ortaklarımızın da desteğiyle Yeşil Nesil Restorancılık Programını oluşturduk. WWF-Türkiye olarak küresel iklim değişikliği ve doğal kaynakların sürdürülemez tüketimi gibi insan kaynaklı olan; doğal yaşam alanlarının ve türlerin kaybıyla sonuçlanan tehditleri durdurmayı amaçlıyoruz. Üstlendiğimiz en büyük misyon bireylerde ve de kurumlarda davranış değişikliğini tetiklemek ve doğayla uyumlu bir iş yapış şekline geçilmesine önayak olmaktır. Bu misyon ışığında atık üretiminin yoğun olduğu yeme-içme sektörüne bilinçli bir tüketim anlayışı getiren bu proje ile  sektörde bir seferberlik başlatmayı umuyoruz” dedi. 

-"RESTORANCILIK ÇEVREYE DOST BİR İŞ OLACAK"-

Boğaziçi Üniversitesi Rektör Danışmanı Prof. Fikret Adaman, Yeşil Nesil Restoran Hareketi ile yeme-içme sektöründe önemli bir adım atıldığını belirterek şu görüşleri ifade etti:  “Restoranlarda tabakları gereksiz değiştirmemek, şişe sular yerine sürahide su tercih etmek, masa örtüsü kullanmamak, paketli şeker kullanmamak gibi kendi başına oldukça küçük gözüken ama doğaya katkısı büyük olan eylemlerle restorancılık daha bilinçli ve çevreye dost bir hale gelebilir. Restoranlardan toplanan veriler ışığında yaptığımız çalışmalar gerçekleştirdiğimiz her hareketin doğada ne kadar büyük ayak izleri bıraktığını açıkça ortaya seriyor. Örneğin rakamlarla çok çarpıcı bir örnek verecek olursak; bir restoran tek kullanımlık şekerlerden vazgeçip eski usul dökme şeker kullansa İstanbul’da bu yüzden çöpe giden yıllık 250 ton kağıt atığı engellenmiş olur. Bu proje yeme içme sektörünün sürdürülebilir yaşam için atabileceği adımlardan biridir. Umuyorum ki restoran sahipleri ve müşterilerin farkındalığı arttıkça ufak adımlar büyük kazanımlara dönüşecektir."

-"SAHİPLENDİĞİMİZ BİR KONU"-

TURYİD Başkanı Kaya Demirer, TURYİD’in kurulduğu tarihten itibaren Türk yeme-içme sektörünün ileri taşınmasına ve Türk turizmine hizmet etmek amacına odaklı olarak, öncü fikir ve hareketleri yaratmaya çalıştığını belirtti. Demirer, “Yeşil Nesil Restoran Hareketi, restorancılığa bakış açısını değiştirecek bir hareket olarak TURYİD’in sahiplendiği bir olgudur. Tüketicilerin desteklediği yaşam felsefesi ve bunu hayata geçiren işletmelerin tercih edilmesi durumu sonuç almada son derecede önemli bir adım olacak. Bilinçli tüketim ve bilinçli tüketici bir araya gelerek gıda atığı, ambalaj atığı minimum indirilecek ve en önemlisi dışa bağımlı olduğumuz enerji kaynakları, atıkların geri dönüşümü ve proje kapsamında uygulanacak enerji tasarrufları ile son tüketiciye geri dönüş sağlayacak. TURYİD olarak, bu hareketin yayılmasında öncülüğü ele aldık. Sektörde öncü rolü üstlenen üyelerimizin desteğiyle hareket hızla büyüyecek. Bu hareketin 2015 sonu itibarıyla 100 restorana ulaşmasını hedefliyoruz” dedi.

-"DOĞA ÇÖP ÜRETMEZ"-

Yemeğe olan ilgisinin çocukluğunda çalıştığı çiftlikte başladığını belirten Yeşil Şef Arthur Potts Dawson, doğaya duyarlı olmayı küçük yaşta öğrendiğini ifade ederek "Doğa çöp üretmez. Doğadaki her şey kapalı bir döngü içinde yeniden kullanılır ve çöp sadece başlangıcın sonudur.  Bana ilham veren bu sistem oldu. Değişim kaçınılmaz ve bu değişim için öncelikle insanların düşünme biçimlerinin değişmesi gerekiyor. Ekoloji ve ekonomi birbirine bağlı sistemler. Yeme içme sektöründe önemli yere sahip olan restoranların ekoloji ile denge içinde yönetilmesi uzun vadede ekonomik anlamda da geri dönüş sağlayacaktır. Sürdürülebilir restorancılıkta şeflere büyük sorumluluk düşüyor. Bu nedenle şeflerin iyi eğitim alması ve duyarlı olması gerekiyor. Şeflerin eğitimi ile mutfakta gıda atıklarını azaltmak mümkün. Fark yaratmazsak ve geri dönüşümlü yiyecekleri ve onların geri dönüşümlü doğalarını düşünmezsek, kaybeden biz oluruz”dedi. 

-"TECRÜBELERİMİZİ PAYLAŞMAK İSTİYORUZ"-

Unilever Food Solutions Pazarlama Direktörü Aslı Erdoğan, sürdürülebilir bir gelecek için ‘Yeşil Nesil Restoran Hareketi‘nin destekçisi olmaktan çok mutlu olduklarını  belirterek, “Unilever Sürdürülebilir Yaşam Planı’nın bir parçası olarak önemli bir ajanda yürütüyoruz. Son üç yıldır da ‘Gıda Atığını Önleyelim’ projesiyle hem ev dışı tüketim sektöründeki gıda atığını azaltmayı hem de profesyonel mutfakları daha verimli hale getirmeyi amaçlıyoruz. Türkiye’de 77 bin  restoranda her gün milyonlarca öğün yemek yeniliyor. Ve bu restoranlarda oluşan yıllık gıda atığı ise tam 325 bin ton. Bu çok ciddi bir rakam. Ve sektör temsilcileri olarak hareket geçmeliyiz.Birçok müşterimizle etkin işbirliği yaparak atık miktarlarını azaltmayı başardık. Atık yönetimi konusunda edindiğimiz önemli tecrübe ve veriler var. Bugün de Yeşil Nesil Restoran Hareketi’nin bir parçası olarak, bu deneyimlerimizi tüm sektöre aktarmak için sabırsızlanıyoruz” şeklinde konuştu

Son Yazılar

TDNMedya.com

ANASAYFA

SİYASET

EKONOMİ

DÜNYA

SAĞLIK

KÜLTÜR-SANAT

TDNMedya.com Kategori

GÜNDEM

TÜRKİYE

SPOR

MAGAZİN

YAŞAM

TEKNOLOJİ

Künye

İletişim

E-posta:[email protected]

Sosyal Ağ

Haber Bülteni

[email protected]