Yayınlanma Tarihi: |28.08.2015 09:17

9'uncu oturum polis müdahalesiyle başladı

Akhisar Ağır Ceza Mahkemesinde 18 Ağustos'ta başlayan Soma maden kazası ceza davasının 3'üncü duruşmasının 9'uncu oturumu salon dışındaki parkta bekleyen STK temsilcilerine polisin müdahalesiyle başladı.

Halk Evleri, Sosyal Haklar Derneği ve KESK üyelerinin davanın başından beri salonun girişinde bulunan parkta açtıkları çadırın polis tarafından kaldırılmak istenmesi arbedeye neden oldu. Polis ve STK temsilcileri arasında yaşanan gerginlik sonrası Halk Evlerinden Mehmet Akif isimli şahıs polis tarafından gözaltına alınmak istendi. Yaşanan arbede sonrası STK temsilcileri Mehmet Akif'i polisten geri alırken STK tarafından kurulan çadır söküldü. Emniyet güçleri ortamın daha fazla gerilmemesi için Mehmet Akif'i bırakırken araya avukatların girmesiyle polis STK temsilcilerinin olduğu alandan geri çekildi. STK'lar polis müdahalesine tepki gösterirken çadırın 10 gündür aynı yerde olduğunu neden kaldırılmak istendiğine anlam veremediklerini belirttiler.


Dün madenden yaralı kurtulan 5 tanığın dinlendiği mahkemede bugün 6 tanığın daha dinlenmesi bekleniyor. Tanıkların dinlenmesinin ardından mahkeme heyetinin müdafi ve müşteki avukatlarının yazılı taleplerini aldıktan sonra ara kararı açıklaması bekleniyor.

Geçen yıl 13 Mayıs'ta 301 işçinin hayatını kaybettiği, 162 işçinin yaralandığı Soma maden faciasının ceza davası Akhisar Ağır Ceza Mahkemesinde devam ediyor. Şehit madenci aileleri yoğun güvenlik önlemleri altında duruşma salonuna alındı. Yürüyüşle mahkeme salonuna gelen maden şehidi yakınlarının bugünkü duruşmaya daha fazla ilgi gösterdikleri gözlemlendi.

DAVADA ARA KARAR ZAMANI

18 Ağustos'ta başlayan davanın 3'üncü duruşması bugün 9'uncu gününe girerken, dün dinlenemeyen ve madenden yaralı olarak çıkarılan 6 maden işçisinin tanık olarak dinlenmesi bekleniyor. Dün tanıklık yapan 5 madenciden birinin şirket lehine açıklama yapması ailelerin büyük tepkisini çekerken mahkeme heyeti tepki çeken tanığın ardından duruşmayı bugüne ertelemişti. Tanıkların dinlenmesinin ardından mahkeme heyetinin müdafi ve müşteki avukatlarının taleplerini yazılı olarak alması ve yapacağı değerlendirmenin ardından ara karar vermesi bekleniyor.

Maden şehitlerinin aileleri 18 Ağustos'tan bugüne kadar Soma, Kırkağaç, Savaştepe, Bergama ve Kınık'tan çocuklarıyla birlikte gelerek davalarını takip etmeyi sürdürüyor.

Davanın başlamasının ardından HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü de duruşmaya katıldı.

(Habertürk / İHA)

Son Yazılar

TDNMedya.com

ANASAYFA

SİYASET

EKONOMİ

DÜNYA

SAĞLIK

KÜLTÜR-SANAT

TDNMedya.com Kategori

GÜNDEM

TÜRKİYE

SPOR

MAGAZİN

YAŞAM

TEKNOLOJİ

Künye

İletişim

E-posta:[email protected]

Sosyal Ağ

Haber Bülteni

[email protected]